Jazda samochodem to dla wielu przede wszystkim duża przyjemność. Dla części kierowców to także obowiązek, wynikający z wykonywanego zawodu. Przedstawiciele handlowi, pracownicy firm transportowych mogą pracować tylko, jeśli posiadają sprawne samochody.
Sprawny samochód to wymóg, który nie dotyczy tylko tych posiadaczy prawa jazdy, dla których auto jest narzędziem pracy. Każdy, kto samochodem jeździ, musi dbać o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo nie jest możliwe do osiągnięcia, jeśli poszczególne elementy samochodu nie funkcjonują prawidłowo.
Mówiąc o prawidłowości funkcjonowania, nie mamy tu na myśli jedynie tego, czy konkretne części nie są uszkodzone, zużyte. Chodzi też o to, czy dane elementy, zamiast ułatwiać, nie utrudniają kierowcom jazdy, a więc - czy są funkcjonalne.
Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie lusterek samochodowych. Wszyscy zgadzają się co do tego, że lusterka w samochodzie są niezbędne. Pozwalają na kontrolowanie sytuacji na drodze, a także w samym samochodzie, na tylnych jego siedzeniach.
Oprócz niewątpliwych zalet, lusterka samochodowe mają także swoje wady. Wadą lusterek bocznych jest przede wszystkim to, że nie można ich złożyć. Wystają zdecydowanie poza linię samochodu i - podczas przejazdu wąską ulicą czy bramą - mogą ulec uszkodzeniu.
Inną negatywną stroną korzystania z lusterek, zarówno tych bocznych, jak i wstecznych, jest to, że w zwierciadle odbija się światło z reflektorów. Jest to problem szczególnie uciążliwy w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok. Wówczas światła z latarń oraz jadących samochodów, odbijają się w lusterkach. Może to prowadzić do chwilowego oślepienia kierowcy, a w konsekwencji przyczynić się do kolizji.
Kierowcy przez długi czas nie mogli sobie z tym problemem poradzić, przede wszystkim dlatego, że zrezygnowanie z patrzenia w lusterka jest właściwie niemożliwe. Nie można też lusterka w żaden sposób przysłonić. Nie każdy mógł też zrezygnować z jazdy po zmroku.
Producenci inwestowali ogromne sumy w projekty, które pozwoliłyby z tym problemem się zmierzyć. W końcu udało się zaprojektować i wyprodukować specjalne lusterka, posiadające fotochromatyczną powłokę, zapobiegającą odbijaniu się światła.
Początkowo do przyciemniania zwierciadeł lusterek samochodowych używano specjalnych związków chemicznych, które w reakcji z dużym natężeniem światła, prowadziły do przyciemniania zwierciadeł.
Z racji dużych kosztów związanych z wyprodukowaniem lusterek wykorzystujących tę technologię, montowane były one tylko w lusterkach marek luksusowych. Obecnie wykorzystuje się bardziej zaawansowane technologie, które pozwalają na montowanie w lusterkach samochodowych specjalnych czujników, kontrolujących natężenie światła.
Dzięki takim rozwiązaniom, fotochromatyczne lusterka mogły być montowane nie tylko w samochodach marek luksusowych, lecz także w tych z tak zwanej średniej półki. Fotochromatyczne lusterka, a więc takie, które nie dopuszczają do przenikania światła i jego odbijania się, to wynalazek ostatnich lat.
Do tej pory kierowcy musieli się pogodzić z odbijającym się w lusterkach światłem. Dziś, nawet jeśli ich samochody nie są fabrycznie wyposażone w takie lusterka, mogą je bez przeszkód dokupić w wielu sklepach z częściami do samochodów. Głównym jednak miejscem poszukiwania zarówno lusterek, jak i rozmaitych gadżetów samochodowych jest dziś jednak internet, zwłaszcza internetowe aukcje.